Přeskočit na obsah
Slide

Jeden svět v Poličce 2023

27.3. – 1.4. 2023 Jeden svět pro veřejnost

Festival Jeden svět je už více než dvě desetiletí jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům.

Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě. 

Každoročně na něj přijíždějí desítky hostů z různých zemí světa – nejen filmových tvůrců a tvůrkyň, ale také protagonistů a obhájců a obhájkyň lidských práv. Diskuse s nimi jsou jedním z pilířů programu.

Organizační tým také usiluje o přístupnost pro všechny divačky a diváky, včetně těch nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí.

V posledních letech zasáhla festival – tak jako ostatní, nejen kulturní akce – pandemická vlna a zdravotní opatření s ní spojená v roce 2021 zabránila pořádání festivalu fyzicky.

Ředitelem festivalu je od roku 2017 Ondřej Kamenický. 

Člověk v tísni vznikl v roce 1992 a dnes je jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Pomáhá lidem v 38 zemích světa a doma se kromě pořádání Jednoho světa věnuje také vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení. 

25. ročník celorepublikově

12. ročník v Poličce

V letošním roce v Poličce promítneme celkem 5 filmů v průběhu 3 dnů, po kterých bude následovat debata s hosty.

Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Pro letošní ročník zvolil téma Cena bezpečí. 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční ve 28 městech po celé České republice, v Poličce festival proběhne od 30. března do 01. dubna 2023. Regionálním pořadatelem je již tradičně spolek Pontopolis.

„Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí, anebo jistoty garantované státem, pro každého z nás tato spojení znamenají něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem Cena bezpečí bychom proto chtěli přimět publikum napříč ČR k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ říká ředitel festivalu JS Ondřej Kamenický.

Festivalovou kampaň připravilo už pošesté Studio Matyáše Trnky. Spěchající postavy, odstrkování, nejistota, strach a ohrožení. To jsou časté scény, které se v letošním vizuálu festivalu objevují. „Vizuály i spot letošního Jednoho světa odkazují k tomu, co se může stát, když nás přemůže strach a potřebu bezpečí uvedeme do absurdna. Můžeme skončit sami zavření v bytě a svět pozorujeme jen klíčovou dírkou nebo prožít zbytek života ve skafandru. Můžeme se ptát sami sebe: ,Co všechno ještě můžeme pro bezpečí udělat?“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

V Poličce se letos se můžete těšit na tři promítací večery a pět dokumentů. V posledním březnovém týdnu (27. 03. – 31. 02. 2022) dostanou ZŠ a SŠ z Poličska příležitost navštívit festival Jeden svět na školách, což jsou dokumenty o lidských právech přizpůsobené věku malých diváků. 

Všechny projekci Jednoho světa 2023 pro veřejnost se uskuteční ve volnočasovém centrum Pontopolis, Riegrova 52, Polička, vstupné 100/80 Kč (dospělý/student) na celý večer.

Čtvrtek 30. 03. 2022 v 18:30, volnočasové centrum Pontopolis

After Work / Postpráce

Erik Gandini / Itálie, Norsko, Švédsko / 2023 / 81 min

Situaci na trhu práce čekají v blízké budoucnosti velké změny. Kvůli rapidnímu rozmachu automatizace mohou zaniknout stovky milionů pracovních místJak by to ovlivnilo naši společnost?

Snímek proslulého režiséra Erika Gandiniho (Švédská teorie lásky) zachycuje různé podoby práce v Jižní Koreji, USA, Itálii a Kuvajtu a pokouší se předestřít odpovědi na existenciální otázky týkající se vyvážení pracovního života a volného času.

Po filmu bude následovat diskuze s odborníkem. 

Pátek 31. 03. 2022 v 18:30, volnočasové centrum Pontopolis

Kuciak: Vražda novináře / The Killing of a Journalist

Matt Sarnecki / Česká republika, Dánsko, USA / 2022 / 100 min

V únoru 2018 ukončují tři výstřely v domě ve Veľké Mači životy mladého páru. Jejich těla jsou objevena až po čtyřech dnech. Brzy poté se jména Kuciak a Kušnírová stávají symbolem největších protestů na Slovensku.

Investigativní reportér a režisér Matt Sarnecki představuje s detektivní precizností a ve vší srozumitelnosti dlouhou minulost mašinerie korupce a podvodů v nejvyšších patrech slovenské politiky. Komplexnost tohoto detektivního thrilleru dotvářejí také úhly pohledu některých jindy zdráhavých a předtím nezpovídaných postav.

Po filmu následuje beseda s tvůrci.

Pátek 31. 03. 2022 v 21:00, volnočasové centrum Pontopolis

Overcoming the Darkness / Překonat temnotu

Kinodopomoha / Ukrajina / 2022 / 51 min.

Film dokumentuje ruskou invazi na několika místech Ukrajiny, která trpí pod agresí nesmyslné války. Na příbězích běžných lidí snímek ilustruje nejen každodenní válečné problémy velké části obyvatelstva Ukrajiny, ale i hloubku jejich odhodlání.  

Trosky, zničená infrastruktura, unavené obyvatelstvo obávající se dalších ruských útoků. To jsou obrazy z celé Ukrajiny, která se statečně brání nepříteli. Snímek režisérské skupiny Kinodopomoha se věnuje jak osudu lidí z Ukrajiny, kteří pomoc potřebují a patří ke zranitelným skupinám, tak i bojujícím za svobodu své země v první linii. 

Sobota 01.04. 2022 v 17:00, volnočasové centrum Pontopolis

Naděje až do konce / Keeping the Faith

Veronika Stehlíková / Česká republika / 2022 / 89 min.

Do života čtyř postav filmu zasáhla amyotrofická laterální skleróza. S nevyléčitelnou nemocí se každá z nich snaží vypořádat tak, aby co nejsmysluplněji naplnila zbývající čas.

Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové přibližuje život s nervosvalovým onemocněním ALS, které způsobuje postupné slábnutí svalů a končí celkovou paralýzou. Léčba zatím neexistuje. Průměrná délka dožití je dva až pět let. Alena, Jarča, Tomáš a Vladimír jsou si této nezvratnosti vědomi. V průběhu čtyřletého natáčení přesto neztrácejí naději.

Po filmu následuje diskuze s odborníky.

Sobota 01.04. 2022 v 19:30, volnočasové centrum Pontopolis

The Farmer and the Hipster / Farmář a hipster

 Kurt Langbein / Rakousko / 2022 / 97 min

Setkání dvou odlišných světů, městského a venkovského, v kulisách dechberoucí přírody rakouských Alp

Vídeňský novinář a právník Florian přijme výzvu zemědělce Christiana, aby si zkusil život na jeho alpské farmě. Opouští bezpečí své sociální bubliny a vydává se do světa, o jehož fungování dosud neměl ani ponětí. Co se zprvu jeví jako zajímavé dobrodružství, se však ukazuje být náročným životem plným tvrdé práce a překážek, v němž o dalších osudech farmy rozhodují výkyvy počasí i rozhodnutí v dalekém Bruselu. Humorně laděný film dokumentuje vznik nečekaného přátelství dvou velmi odlišných mužů. 

Po filmu bude následovat “kulatý stůl” s místními farmáři. 😉

Více info k Jednomu světu a Jednomu světu na školách 2023 se dozvíte na facebooku Pontopolis, Jeden svět v Poličce a na webových stránkách www.jedensvet.cz.

Festival myslí i na návštěvníky a návštěvnice, kteří nemají možnost přijít na projekci do jednoho z festivalových měst. K letošnímu pětadvacátému výročí jsou od ledna na adrese www.jedensvetonline.cz dostupné další nejvýraznější snímky z uplynulých ročníků.

Vybrané filmy z letošního ročníku budou na Jednom světě online dostupné od 3. do 16. dubna 2023.

PROJEKTY