aktuality

BESEDA S JIŘÍM PEHEM PRO NEMOC ZRUŠENA

14. prosince 2016

 

od 18 hodin v Centru Pontopolis, vstupné 50 Kč, studenti zdarma

Ve středu 14. prosince se uskuteční beseda s politickým analytikem a spisovatelem Jiřím Pehem. Věnovat se bude aktuálním otázkám naší i světové politiky a vzpomene také na jeho spolupráci s Václavem Havlem. Beseda proběhne od 18 hodin v Centru Pontopolis, Riegrova 52. Vstupné 50 Kč, studenti zdarma.

www.pehe.cz

Více...

SEMINÁŘ PRO UČITELE

9. prosince 2016

Od 8:30 do 16:30 v Centru Pontopolis, zdarma. 

Bohatí chudí a chudí bohatí seminář pro učitele, volnočasové pedagogy a studenty pedagogických oborů VŠ
  kdy: v pátek 9. prosince 2016 kde: Centrum Pontopolis, Riegrova 52, Polička cena: seminář,materiály, strava i ubytování zdarma  

Cílem semináře je seznámit účastníky s problémem chudoby a nerovnosti ve světě.

 

Co je chudoba a co znamená být chudý? Jaké jsou příčiny chudoby? Proč a jak chudobu měřit? Znamená snížení chudoby zvýšení kvality života? Co je opakem chudoby? V čem mohou být chudí lidé bohatí a v čem naopak bohatí lidé chudí?

Přemýšlíte, jak téma chudoby a nerovnosti představit svým studentům a žákům? Přijďte o těchto i dalších otázkách diskutovat na seminář „Bohatí chudí a chudí bohatí“.

 

Během semináře získají účastníci kromě nových znalostí o problematice chudoby:

• dovednosti, jak používat interaktivní metody ve vyučování

• inspiraci, jak začleňovat vybraná témata do výuky

• podpůrné informační a metodické materiály

 

Seminář je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Seminář proběhne od 8:30 do 16:30.

Více...

RETROPLES

25. listopadu 2016

Od 21 hodin v Divadelním klubu

Maškarní ples inspirovaný filmy Limonádový Joe a Tenkrát na Západě. Hity Amerického Západu v podání místních kapel. Vstupné 90 Kč/ 60 Kč v kostýmu.

Více...

Beseda s Lubošem Dobrovským

15. listopadu 2016

od 18 hodin v Centru Pontopolis, vstupné 50 Kč, studenti zdarma

 

Luboš Dobrovský, český novinář, politik a překladatel, připomene odkaz Václava Havla pro současnost, zmíní se o stávající politické situaci v ČR po volbách a také rozebere zahraniční politiku naší vlády.

Luboš Dobrovský (*1932) maturoval na gymnáziu v Moravské Třebové, na Karlově univerzitě studoval bohemistiku a rusistiku. V letech 1958 až 1968 pracoval jako redaktor v zahraniční redakci československého rozhlasu a dva poslední roky jako dopisovatel v Moskvě. Po srpnové okupaci Československa byl ze Sovětského svazu vykázán jako nepřítel socialismu. Z rozhlasu odešel na protest proti tomu, že vedení se rozhodlo podporovat násilně vynucené moskevské protokoly a jejich signatáře. Přešel do redakce Listů, někdejších Literárních novin, po jejich zastavení do Plamene a po jeho zastavení pracoval až do prosince 1989 nejprve jako skladník, myč oken a topič. Redigoval několik samizdatových časopisů včetně Lidových novin a překládal pro samizdatová vydání z polštiny a ruštiny.

Po listopadu 1989 nahradil Jiřího Dienstbiera ve funkci mluvčího Občanského fóra a v lednu 1990 jej následoval na Ministerstvo zahraničních věcí. Od června do října 1990 zastával funkci náměstka ministra a podílel se na formulování nové svobodné zahraniční politiky. Stál u dohody o odsunu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy.

Prezident Václav Havel Luboše Dobrovského 18. října 1990 jmenoval ministrem obrany České a Slovenské federativní republiky, jako prvního civilistu po více než čtyřech desetiletích. V červenci 1992, v čase abdikace Václava Havla a nelehké doby rozdělování státu, přijal od Václava Havla nabídku na vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.

Na jaře 1996 se na čtyři roky vrátil do Moskvy, tentokrát jako velvyslanec České republiky v Ruské federaci. Svou misi v Moskvě ukončil z vlastního rozhodnutí na protest proti některým prvkům politiky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana.

V roce 2002 mu byl prezidentem republiky propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. stupně.

Cenu Ferdinanda Peroutky za celoživotní novinářskou práci obdržel v únoru 2016.

 

Tato akce se koná díky finanční podpoře Pardubického kraje a města Poličky. Vstupné 50 Kč, studenti zdarma

Více...

Expedice K2 2014 beseda s Honzou "Trávou" Trávníčkem

9. listopadu 2016

od 19 hodin v Divadelním klubu, vstupné 40 kč

Využijte jedinečnou příležitost poslechnout si vysokohorské dobrodružství, které zažili členové expedice K2. Dne 27. července stanul Honza „Tráva“ Trávníček jako 5. Čech a 200. na světě bez použití umělého kyslíku na vrcholu obávané, druhé nejvyšší hory světa - K2 (8 611 m). Povedlo se mu to s Radkem Jarošem, který tímto výstupem dokončil Korunu Himaláje. Honza si zdoláním K2 odškrtnul svou už čtvrtou osmitisícovku. Nenechte si ujít tuto jedinečnou přednášku a přijďte si poslechnout vyprávění o cestě na vrchol nejtěžší hory světa.
Jak probíhala expedice? Jaké museli kluci řešit problémy? Jaké brali ohledy na jedinou ženu reportérku Lucii Výbornou? Jak se vyrovnali s filmovým štábem? Jak se připravit fyzicky na takovou expedici? A jak psychicky? To a mnohem více se dozvíte od samotného "Trávy".

 Akce se koná díky podpoře České rozvojové agentury.

Více...