Projekt je finančně podpřen Českou rozvojovou agenturou a městem Poličkou a Pardubickým krajem.
Globální a rozvojové vzdělávání
Veřejnost
Výstava fotografií Davida Těšínského JINÁ KRÁSA
“Fotografie používám jako nástroj k rozbíjení stereotypů a k otevírání očí veřejnosti”
Vernisáž a debata s fotografem Davidem Těšínským v pátek 6. května 2022 od 19 hodin v Divadelním klubu Polička
David Těšínský (*1990) je nezávislý fotograf, který se zaměřuje na zobrazování různých podob subkultur současného světa. Jeho hlavním cílem je otevřít společnosti oči a rozbíjet stereotypy, hledat a zobrazit kontroverzi. Tématy jeho snímků je například tragikomický život japonských byznysmenů, exorcismus v Etiopii, portréty žen-bojovnic z válečných zón na Ukrajině, život osob závislých na drogách v Praze nebo série fotografií o prvním transvestitovi na Kubě. Jeho tvorba nebude nikdy ztrácet na síle a výmluvnosti.
Těšínský své snímky publikoval mimo jiné v denících a magazínech The Guardian, VANITY FAIR, The Sun, Le Monde, zúčastnil se sedmkrát Czech Press Photo, je držitel nominace na World Press Photo a sám nebo s jinými fotografy uspořádal přes 80 výstav po celé Evropě, v USA, v Izraeli..
Do Poličky přiváží David Těšínský výstavu s názvem JINÁ KRÁSA – fotografie reportující street life rastafariánů a žijících legend reggae (Eek-A-Mouse, “Hoursemouth”, Dillinger, Prince Alla a další) na Jamajce a každodenní život rapperů a jejich producentů v Detroitu, NY a Baltimoru.
Akci pořádá spolek Pontopolis z.s. díky finanční podpoře České rozvojové agentury a města Poličky. Za poskytnutí výstavních prostor děkujeme Divadelnímu klubu Polička.
Vstupné na besedu: 100 Kč
Školy
Výtvarná soutěž LOGO
Soutěž o návrh loga Zahraniční rozvojové spolupráce
1.stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Výtvarná a literární soutěž o návrh nového loga Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky je součástí projektu Globální a rozvojové vzdělávání a osvěta v Pardubickém kraji v roce 2021. Projekt je finančně podpořen Českou rozvojovou agenturou.
Cílem aktivity je oslovit širokou škálu účastníků z řad základních a středních škol a dalších vzdělávacích institucí, jejichž návrhy by mohly sloužit jako inspirace pro vznik nového loga.
Zároveň cítíme jako důležité informovat tuto cílovou skupinu o tom, proč, jak a kde Česká republika působí a pomáhá a jaké logo používá.
Termín
1.6. - 31. 12. 2021 (příjem návrhů)
Téma
Návrh nového loga Zahraniční rozvojové spolupráce ČR
Zpracování
Skupinové - návrh loga můžete vytvořit a představit ve skupině
Individuální - návrh loga můžete vytvořit a představit jako jedinec
Uvítáme co nejvíce otevřený a kreativní proces, ve kterém bude kladen důraz nejprve na skupinové aktivity, při nichž budou žáci/studenti diskutovat o významu, potřebnosti, cílech a podobách rozvojové spolupráce a soustředit se na globální témata s lokálními dopady.
Následně mohou jednotlivci nebo skupinky různými výtvarnými i textovými technikami zachytit svou představu, jak by mělo vypadat a co by mělo znázorňovat nové logo.
Rovněž uvítáme, aby se na tvorbě loga podíleli žáci/studenti různého věku a v rámci formálního i neformálního vzdělávání.
Forma zpracování
_text – úvaha, co implikuje současné logo nebo co by mělo logo rozvojové spolupráce vyjadřovat
_kombinované textové a obrazové ztvárnění („koláž“, „reportáž“) jako výsledek skupinové reflexe
_konkrétní výtvarný návrh doplněný vysvětlením, co logo představuje
_přesnější grafický návrh doplněný popisem, co logo představuje
INSPIRACE
_můžete navštívit náš web : Zahraniční rozvojová spolupráce
_nebo si prohlédnout následující fotky, kde je logo umístěné:
_prohlédnout si současné logo a přečíst si o něm
Historie současného loga
Logo a k němu vázaná grafická identita české rozvojové spolupráce byly vytvořeny profesionálně v roce 2006 za účelem jednotné prezentace a vizualizace rozvojových a humanitárních aktivit ČR v zahraničí, ale i v globálním rozvojovém vzdělávání a osvětě v ČR. V té době byla zároveň zahájena komplexní transformace a sjednocení celého systému ZRS, na jehož podporu se jednotná vizuální identita rovněž hodila.
Logo se skládá ze symbolu (rukou držená zeměkoule) a nápisu „Česká republika pomáhá“. Má českou a anglickou jazykovou podobu (v anglické je text odlišný pro rozvojovou a humanitární oblast - Czech Republic Development Cooperation/Czech Republic Humanitarian Assistance) a několik barevných provedení (barvy trikolory v. monochromatická provedení), přičemž nejčastěji se používá základní vícebarevné provedení. Přikládáme původní grafické podklady i několik příkladů aplikace loga.
Důvod tvorby nového loga
Logo vzniklo ještě před vytvořením jednotné vizuální podoby MZV jako celku. V současné době tak MZV kombinuje vizuální podobu MZV a ZRS ČR, které se liší barevně i grafickým stylem. V logu se pracuje s oficiálním názvem Česká republika, v současnosti již můžeme oficiálně používat i krátkou variantu Česko/Czechia. Také ve vztahu k rozvojové spolupráci se mezitím uvolnil zkrácený název Czechaid, na který má MZV v současnosti rovněž licenci.
Zároveň logo vzniklo v době, kdy rozvojová spolupráce byla vnímána hlavně jako pomoc; zatímco Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj, ale i pandemie COVID-19 více zdůraznila propojenost světa a partnerství. Mimojiné je velkým tématem zapojování soukromého sektoru a investic, k němuž se zvolená symbolika pečující ruky příliš nehodí.
Ruka držící zeměkouli je sice zejména v zahraničí dobře čitelná i reprodukovatelná (různí realizátoři ji ztvárňují různými výtvarnými prostředky, včetně např. dřevořezby), ale zároveň je hodně obecná a graficky ne příliš poutavá. V českém prostředí dle našich informací jako jednoznačná identifikace rozvojové spolupráce příliš nefunguje.
Proces tvorby nového loga
Tvorbu nového loga chceme pojmout jako participativní kreativní proces. Jako první krok jsme proto doporučili zahrnutí tvorby loga do projektů GRV. Zde je cílem získat kreativní reflexe, jak by se česká rozvojová spolupráce mohla prezentovat doma i v zahraničí. Sekundárním cílem této etapy je osvěta cílové skupiny o globálních tématech a o tom, že se s nimi pokoušíme aktivně pracovat.
V další etapě provedeme podobnou reflexi také mezi přímými aktéry rozvojové spolupráce (MZV, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, Rada pro ZRS, realizátoři).
Třetí etapou by mělo být zadání, se kterým bychom (MZV) oslovili profesionální grafická studia (včetně zpracovatele původního loga, ale třeba i odborných grafických škol).
Vzhledem k platným licencím na stávající logo nejsme tísněni časově, nicméně horizont českého předsednictví v EU (podzim 2022), by mohl být vhodným časem pro prezentaci nové/pozměněné identity.
Jak můžete zasílat Vaše návrhy:
poštou na adresu: Pontopolis z.s., Riegrova 52, 572 01 Polička
emailem: pontopolis@gmail.com
Kontakt: Petra Jílková, T:731 462 824 , email:pontopolis@gmail.com
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.
Vyhodnocení zaslaných návrhů: začátek roku 2022
Vítězové se mohou těšit na :
Věcné ceny: Knihy, předplatné časopisu (National Geographic, nebo podobné), v závislosti na pandemické situaci návštěva Prahy-spojená s výstavou v Černínském paláci a setkání s představiteli české diplomacie.